آموزش دکوراسیون

سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه

سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه

 سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه

سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه

 

تفاوت سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه چیست؟ احتمالا بسیاری از افراد این دو سبک را باهم اشتباه می‌گیرند. اگر به خاطر فرق این دو مفهوم رایج در زمینه معماری یا دکور احساس سردرگمی می‌کنید، دست نگه دارید. در این مقاله از دیوارول می‌خواهیم تفاوت بین این دو سبک طراحی داخلی را به شما نشان دهیم. به همین منظور و برای درک بهتر این دو مفهوم خصوصیاتی را شرح داده‌ایم  که فهمیدن آنها را برای همه آسان خواهد کرد.پس با ما همراه باشید.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که سبک معاصر با سبک مدرن همسانی دارد. یا شامل شباهتی با اندک تفاوت است. البته که اینطور نیست. سبک مدرن و سبک معاصر در طراحی کاملا متفاوت‌اند. با این‌که این دو سبک از بسیاری لحاظ شبیه هم هستند، وقتی صحبت از طراحی داخلی به میان می‌آید، مفاهیم معاصر و مدرن در دو سوی مختلف قرار می‌گیرند. و حتما این سوال پیش می‌اید که تفاوت سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه چیست؟

طراحی معاصر چیست؟

با اینکه برخی از مؤلفه‌های طراحی مدرن در طراحی معاصر هم یافت می‌شوند، اما این دو سبک خصوصیات خاص خود را دارند. اولین سوالی که به میان می‌آید همین است، طراحی معاصر به چه معناست؟

به لحاظ لغوی معاصر به معنای آن چیزی است که در زمان حال وجود دارد یا در حال رخ دادن است. در اصل، واژه معاصر به لحظه اشاره دارد که نشان می‌دهد سبک‌های طراحی داخلی معاصر ضمن ادای احترام به سبک‌های قدیمی بر مدهای رواج یافته روز تمرکز دارند.

تفاوت سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه چیست؟
«سبک‌های طراحی داخلی معاصر ضمن ادای احترام به سبک‌های قدیمی بر مدهای رواج یافته روز تمرکز دارند.»

سبک معاصر که قدمت آن به دهه ۱۹۷۰ میلادی برمی‌گردد یک سبک منحصر به فرد است. چون وام‌دارِ مؤلفه‌های چندین سبک طراحی دیگر است. با به کارگیری سبک معاصر، مطمئنا از مؤلفه‌های طراحی مدرن نیز بهره‌مند خواهید شد. یکی دیگر از جنبه‌های مهم سبک‌های معاصر در طراحی داخلی این است که به طور مداوم در حال تحول و پیشرفت هستند.

اگر به سبک‌های معاصر در طراحی داخلی نگاه کنید، متوجه خواهید شد که در آنها از پالت‌های رنگی خنثی، خطوط منحنی و مینیمالیسم استفاده شده است. رنگ‌های خنثی بسیار انعطاف‌پذیرند و به راحتی با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شوند. رنگ­هایی مثل خاکستری، سفید، خاکی و… جزو رنگ‌های خنثی هستند.

 

طراحی مدرن چیست؟

به زبان ساده می‌توان گفت که طراحی مدرن منعکس‌کننده جنبش‌های هنری مدرن در فضای داخلی خانه است. کانسپت‎های سبک مدرن که ریشه در معماری و طراحی اسکاندیناوی و آلمان دارند کاملا بی‌غل‌وغش و ساده‌اند. کانسپت چیزی جز هدف طراحی در یک پروژه نیست.

تفاوت سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه چیست؟
«کانسپت چیزی جز هدف طراحی در یک پروژه نیست.»

در زمینه اثاثیه و دکوراسیون مدرن هم طراح ضمن حذف جزئیات غیر ضروری بر استفاده از مواد خنثی و رنگ‌های خاکی تمرکز دارد. اما وقتی صحبت از سبک‌های معاصر در طراحی داخلی به میان می‌آید، ممکن است با رنگ‌های متنوع هم روبرو شوید.

با این حال تمرکز طراح در سبک‌های مدرن بر استفاده از رنگ‌های تک‌فام در اتاق‌های سفیدکاری ‌شده است. درادامه به بررسی ظاهر، مؤلفه‌ها و خصوصیات بارز سبک مدرن و معاصر در طراحی داخلی می‌پردازیم که تفاوت‌های بین این دو را آشکارتر خواهد کرد.

 

مقایسه ویژگی طراحی داخلی به سبک مدرن و سبک معاصر

۱. استفاده از عناصر طبیعی

در طراحی مدرن از عناصر چوبی و سازگار با محیط‌ زیست استفاده می‌شود. برای آنکه خانه ظاهری صاف و ساده داشته باشد و حالت اداری به خود نگیرد، در طراحی داخلی به سبک مدرن از ترکیب قابل‌توجهی مواد طبیعی استفاده می‌شود.

تفاوت سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه چیست؟
«در طراحی مدرن از عناصر چوبی و سازگار با محیط‌ زیست استفاده می‌شود.»

این مواد شامل سنگ، چوب و چرم طبیعی یا مصنوعی می‌باشد. در سبک‌های معاصر طراحی داخلی هم از مواد طبیعی استفاده می‌شود، اما طراح در کنار آنها از بتن، فولاد و سایر مواد صنعتی نیز بهره می‌گیرد.

 

۲. انتخاب وسایل برای فضاپردازی داخلی

بیشتر وسایل تزئینی مورد استفاده در طراحی مدرن در خدمت یک هدف مشخص هستند. و از یک تابع معین پیروی می‌کنند. اما دکورهای مبتنی بر سبک‌های معاصر عمدتا روی فرم و زیبایی‌شناسی تمرکز دارند. کانسپت معاصر سیّال‌تر است. از آنجایی که اصطلاح «معاصر» به زندگی در زمان حال اشاره دارد، این سبک سیّال‌تر بوده و به طور مداوم در حال تحول و پیشرفت است.

تفاوت سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه چیست؟
«دکورهای مبتنی بر سبک‌های معاصر عمدتا روی فرم و زیبایی‌شناسی تمرکز دارند.»

در این طرح‌ها به طور معمول از مؤلفه‌ها و نشانه‌های طراحی در دوره‌های مختلف الهام گرفته می‌شود. از سوی دیگر کانسپت‌های طراحی مدرن از قالب مینیمالیسم، توازن و خطوط صاف پیروی می‌کنند. طرح‌های معاصر برای مبلمان کمی پیچیده‌تر هستند.

به طور مثال در طراحی‌های مدرن ویلایی از خطوط مستقیم و صاف استفاده می‌شود، اما کانسپت‌های طراحی معاصر به لحاظ رنگ‌آمیزی یک‌دست‌تر هستند. مبلمان طراحی‌شده به سبک معاصر معمولا ترکیبی از راحتی و زیبایی با ظاهری جدید است. در کانسپت‌های معاصر معمولا از فلزاتی مانند نیکل، فولاد ضد زنگ و کروم استفاده می‌شود.

 

۳. استفاده از رنگ‌ها

فضاهای مدرن لزوما سرد و بی‌روح نیستند. با وجود اینکه طراحی مدرن بر مینیمالیسم تمرکز دارد، در بیشتر فضاهای مدرن نیازی به استفاده از رنگ‌های سرد یا بی‌روح نیست. حتی در بسیاری از آنها از رنگ‌های گرم و خنثی استفاده می‌شود. رنگ‌های مورد استفاده در طراحی مدرن خاکی‌تر هستند. پالت‌های رنگی یکی از خصوصیات بارز در تفاوت طرح‌های معاصر و مدرن است.

تفاوت سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه چیست؟
«رنگ‌های مورد استفاده در طراحی مدرن خاکی‌تر هستند.»

در سبک‌های طراحی معاصر بیشتر از یک پالت ثابت متشکل از رنگ‌های سیاه و سفید و خاکستری استفاده می‌شود. رنگ‌های دیگر هم قابل استفاده هستند، اما این رنگ‌ها اصالت بیشتری نسبت به نیلی، قرمز و نارنجی دارند.

با این حال، رنگ‌های مورد استفاده در طرح‌های مدرن تنوع بیشتری داشته و از فیروزه‌ای، قهوه‌ای، زنگاری تا سبز را شامل می‌شوند. به علاوه در هر دو سبک از مؤلفه‌های هندسی استفاده می‌شود. به همین دلیل است که می‌گوییم کانسپت‌های این دو طراحی به جهات مختلف مشابه یکدیگر هستند.

 

شباهت‌های سبک معاصر و مدرن در طراحی داخلی خانه

اینکه طراحی مدرن محبوب‌تر است یا معاصر، مشخص نیست. چون در سبک‌های طراحی داخلی معاصر ازخصوصیات کلیدی سبک‌های مدرن هم استفاده شده است. در واقع طراحی داخلی مدرن و طراحی داخلی معاصر شباهت‌های زیادی به هم دارند. برای مثال، در هر دو طراحی از مؤلفه‌های ساده،مینیمال و تصحیح‌شده با خطوط صاف و دقیق استفاده می‌شود.

مؤلفه زیبایی‌شناسی در هر دو سبک مینیمالی است. در هر دو سبک از خطوط معماری صاف استفاده شده و از ایجاد تلألو اجتناب می‌شود.در هر دو سبک معاصر و مدرن از طرح‌های معماری ساده‌ای استفاده می‌شود که ظرافت بی‌نهایت فوق‌العاده‌ای دارند.

تفاوت سبک‌ مدرن و معاصر در طراحی داخلی خانه چیست؟
«طراحی داخلی مدرن و طراحی داخلی معاصر شباهت‌های زیادی به هم دارند.»

پایه‌های مبلمان در هر دو سبک حالت بیرونی دارند. در هر دو سبک مدرن و معاصر،انواع مبلمان از جمله سوفا،مبل عثمانی و صندلی‌ها از پایه‌های باریک و ظریف برخوردارند. در طراحی سطوح مبلمان در هر دو سبک از شیشه و فلزات انعکاس‌دهنده استفاده شده است.

همچنین می‌توان به استفاده از مواد چوبی در مبلمان مدرن و معاصر از جمله میزهای غذاخوری با پایه‌های فلزی، تیرک‌ها و صفحات چوبی برای میزها اشاره کرد.سردرگمی در خصوص طراحی مدرن و معاصر همچنان ادامه دارد، چون هیچ مجموعه قوانین مشخصی برای تمام اشکال هنری طراحی در آنها وجود ندارد.

بخشی از این سردرگمی از این واقعیت نشأت می‌گیرد که مؤلفه‌های طراحی مدرن در اواسط قرن با مؤلفه‌های طراحی معاصر امروزی ادغام شده‌اند. صرف نظر از هر سبکی که انتخاب می‌کنید، طراحان داخلی در شکل دادن به ظاهر مدرن یا معاصر فضای داخلی خانه به شما کمک خواهند کرد.

 

منبع: Decoraid
بازگشت به لیست

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید